Tämä kysymys on suljettu, mutta voit edelleen vastata siihen. Et kuitenkaan tienaa pisteitä vastauksestasi tähän kysymykseen.
Koirallani on punkki korvan takana.Eikä anna ottaa sitä pois...mitä teen?
Vastaukset
Käyttäjien valitsema paras vastaus
Elokuun alku ja ensimmäinen punkki,koirasi on onnistunut välttelemään niitä inhottavuuksia.
Onhan sun pakko ottaa se pois ja koirasi on annettava ottaa se pois.Apteekissa on hyvin toimivia punkkipihtejä.Viimeisenä keinona menisin eläinlekurille...
Muut vastaukset
Punkki on ehdottomasti otettava pois. Jos ei onnistu omin joukoin, niin vie eläinlääkärille.Apteekissa on myytävänä hyvät punkkipihdit ja sinä koiranomistajana tarvitset myös sellaiset välineet.
Osta koirallesi myös punkkipanta. Varmuuden vuoksi.Kun on koiran hankkinut, niin siitä aiheutuu paljon ylimääräisiä kustannuksia. Sen varmaan tiedät.
eläinlääkärille, ellet itse tai joku kaverisi saa punkkia pois.
koira kannattaa suojata punkkitartunnalta käyttämällä apteekista ja eläinlääkäreiltä saatavia reseptivapaita tähän tarkoitukseen suunniteltuja lääkkeitä (permetriini, fiproniili ja deltametriini). suojaamalla koirasi, suojaat samalla myös perheesi.
lisätietoa punkeista ja niiden levittämistä sairauksista saat sivuilta www.punkki.net.
punkkipannalle saattavat jotkut koirat olla allergisia, sanovat ne jotka ovat käyttäneet koirallaan punkkipantaa, nuo niskaan laitettavat aineet ovat siedettävämpiä.
täällä lisätietoa koiran ulkoloisista:
www.vetcare.fi/index.php?id=222
punkeista:
www.clinivet.fi/verkkolehti/...keista.pdf
www.elainlaakariasemaakuutti...unkit.html
Eläinlääkäri auttaa, joten sinne pian joutuin..
Todella punkki on saatava pois ihan ehdottomasti..eläilääkäri auttaa kyllä jos et itse saa..
Sinä et tee mitään. Menet kiireen vilkkaa eläinlääkärille, hän ottaa sen pois.
Meidän karvajalalla sama ongelma viime kesänä. Antoi kyllä nypätä sen. Toivottavasti tällä hetkellä lemmikkisi on punkiton.
"Ei anna ottaa pois" ??? Minkäs rotuinen/kokoinen kaveri on kyseessä?
- jos ei omat konstit auta niin eläinlääkärin pakeille vaan....
Vastaa kysymykseen
Oletko jo rekisteröitynyt? Kirjaudu sisään
Ohjeita vastaajalle
- Vastaa esitettyyn kysymykseen.
- Kysy itseltäsi: "Auttaisiko vastaukseni kysyjää?"
Jätä vastaamatta, jos vastaus tuohon kysymykseen on "ei". - Noudata Napsun sääntöjä.
- Pyri antamaan selkeitä ja perusteellisia vastauksia.
- Älä oleta, että kysyjä tietää kysymyksen aiheesta yhtä paljon kuin sinä.
- Kirjoita itse omat vastauksesi. Viittaa lähteeseen, kun lainaat tekstiä.
- Voit antaa kysyjälle vinkkejä vastauksen löytämiseen, vaikka et itse tietäisikään suoraa vastausta kysymykseen.



